Air Texture Volume Ⅳ selected by Steve Hauschildt and BNJNM AIR004
×
Steve Hauschildt Selection
  1. Steve Hauschildt
    “Watertowers”
  2. Mirror to Mirror
    “Crush Ambien”
  3. Le Révélateur
    “Another (Terminal)”
  4. Heathered Pearls
    “In Memory Form”
  5. Jonathan Fitoussi
    “Impressions”
  6. Pulse Emitter
    “Border Crossing”
  7. Dino Spiluttini
    “The Hostile Sea”
  8. Günter Schlienz
    “Dust”
  9. Forest Management
    “Remote Rail Ex”
  10. Event Cloak
    “One or Twice”
  11. Sarah Davachi
    “as the morning”
  12. Steve Hauschildt
    “Pismo”
BNJMN Selection
  1. BNJNM
    “The Gloom / Lovelight”
  2. Lukid
    “The Air You Breathe”
  3. Brighton
    “Sendme”
  4. Teebs
    “Whirling 84”
  5. Samoyed & Sam Playford-Greenwell
    “Bullocks Running”
  6. Legowelt
    “Vanished In Tromso”
  7. Best Available Technology
    “Sectomy”
  8. The Hers
    “Mindy”
  9. Vaghe Stelle
    “Sante”
  10. Herva
    “Seaside”
  11. BNJMN
    “Forgive”
  12. Hieroglyphic Being
    “Rumori Circostanti di Melody Pops & Clic & Silenzio”

  13. DIGITAL BONUS
  14. Alex Smoke
    “Cosm”
  15. Heathered Pearls
    “Pacific Summits (Pulse Version)”
Tracklist
Tracklist
Cover  ⟶
Air Texture Volume Ⅲ selected by Deadbeat and DJ Olive AIR003
×
Deadbeat Selection
  1. Deadbeat
    “Laura Solaris”
  2. SHRUBBN!!
    “Echo 8|4”
  3. Loops of Your Heart
    “Like a Wolf”
  4. Blue Fields
    “Open Your Eyes”
  5. Ricardo Villalobos & Max Loderbauer
    “Pianofup”
  6. Hrdvsion
    “The No Face”
  7. Tobias Freund
    “Subterranean”
  8. Jacopo Carreras
    “Violinic Drumming”
  9. Thomas Fehlmann
    “Embrace”
  10. Pole
    “WipfelDub”
  11. NSI. Non Standard Institute
    “Violant”
  12. Exercise One
    “Toy Park”
  13. Tom Thiel
    “Frida”
  14. Deadbeat
    “Primordian Waves”
DJ Olive Selection
  1. Phill Niblock
    “Bells & Timps”
  2. Ikue Mori
    “While Sleeping”
  3. Pauline Oliveros
    “Cows, Cows, Cows!”
  4. Jim O'rourke
    “Low Bow”
  5. Fennesz
    “Vallado”
  6. Marina Rosenfeld
    “A track (with beats)”
  7. Oren Ambarchi
    “Rhubarb”
  8. Evynid Kang
    “Petrified Wood”
  9. Andris Brazus
    “Étalé de tout son long”
  10. Raz Mesinai
    “Go Figure Skating”
  11. lloop
    “a bit more than a digit”
  12. DJ Olive
    "One Day Old"
  13. Once11
    “Whatawind”

  14. DIGITAL BONUS
  15. Multipolyomni
    “Titicaca Moon”
Tracklist
Tracklist
Cover  ⟶
Air Texture Volume Ⅱ selected by loscil and Rafael Anton Irisarri AIR002
×
loscil Selection
  1. Brian McBride
    "At a Loss"
  2. Marcus Fischer
    "A Fifth Season"
  3. loscil
    "Else"
  4. Chris Herbert
    "Naimina"
  5. Pan American
    "Tx"
  6. Strategy
    "Frog City"
  7. Solo Andata
    "At Commissure"
  8. P Jørgensen
    "401"
  9. Rob Bridgett
    "Field 3"
  10. Mitchell Akiyama
    "Dirge for the Canon"
Rafael Anton Irisarri Selection
  1. Marcus Fjellström
    "The Eroding (Fairytale Music 3)"
  2. Sawako
    "Hovering"
  3. Simon Scott
    "Modena"
  4. Library Tapes
    "Och Natten Andades Redan Under Träden"
  5. Lissom
    "Hollow of Winter"
  6. Mokira
    "I Love You Pipecock"
  7. Benoît Pioulard
    "If I could possibly tell the difference, I wouldn't care anyway."
  8. Eluvium
    "Sleeper"
  9. Kyle Bobby Dunn
    "La Passerelle de Ses Yeux"
  10. Rafael Anton Irisarri
    “Black Days Follow Me Around”
  11. Lawrence English
    “Cooperative Drift”
  12. bvdub
    “Surrender To Your Cold Embrace (feat. Wang Lijing & Lu Yan)”
Tracklist
Tracklist
Cover  ⟶
Air Texture Volume Ⅰ selected by bvdub and Andrew Thomas AIR001
×
bvdub Selection
  1. Orla Wren
    "A Canvas For Your Yearning"
  2. Rafael Anton Irisarri
    "Flowstone"
  3. Let's Go Outside
    "Hold Still Without Me"
  4. bvdub
    "Tried So Hard"
  5. Maps and Diagrams
    "The Shape of Things to Come"
  6. Ian Hawgood
    "Me, You and Nagano"
  7. Hessien
    "The Ghost and Mrs. Muir"
  8. Ian Hawgood, Konntinent
    "Ollo"
  9. The Green Kingdom
    "Kalimba Sketch"
  10. Ryonkt
    "Return"
  11. Arc of Doves
    “I Remember When”
Andrew Thomas Selection
  1. Klimek
    "Ice Storm (Prelude To A Fratticide)"
  2. Andrew Thomas
    "Black Sky Bright Sun"
  3. Atlas Sound
    "Diorama Rendered"
  4. Oneohtrix Point Never
    "Sand Patrina"
  5. Chihei Hatakeyama
    "Road After Rain"
  6. Klimek
    "Live in Murmansk"
  7. loscil
    "Hyphae"
  8. Biosphere
    "Iberia 5"
  9. Markus Guentner
    "Senses"
  10. Oneohtrix Point Never
    "Alexander Scriabin (Edit)"
  11. Bevan Smith, Tristan Dingemans
    “Dispatch 1”
  12. Leyland Kirby
    “Departure”
  13. Markus Guentner
    "To The Place Where The Sunrise Begins"
  14. Wolfgang Voigt
    “Fresko 1”

  15. DIGITAL BONUS
  16. Signer
    “Farewell”
Tracklist
Tracklist
Cover  ⟶